utorak, 27. listopada 2015.

             OSTANITE AKTIVNI - ISPLATITI ĆE VAM SE


Prema istraživanjima, osobe koje su tijekom života tjelesno aktivne žive duže i kvalitetnije. S obzirom na promjenu vrsta poslova, sedentarni način života i kaloričniju hranu, potrebno je u svoju rutinu ubaciti određene aktivnosti. Te tjelesne aktivnosti mogu biti svakodnevne(nižeg intenziteta) ili 2 do 3 puta tjedno(višeg intenziteta) ili kombinacija navedenog.
Čak i osobe s rizičnim faktorima poput visokog tlaka i dijabetesa mogu ostvariti značajne benefite ukoliko uvedu tjelesnu aktivnost u svoj život. Kao što znate, vježbanje će vam pomoći povećati snagu i izdržljivost, izbalansirati sastav tijela, te pomoći u borbi protiv lošeg raspoloženja, depresije i anksioznosti. Na fiziološkoj razini, redovito vježbanje može sniziti visoki krvni tlak, razinu kolesterola i šećera, te održati kosti jakima i punima.



PRVI KORAK - Jeste li zdravstveno sposobni za povećanje tjelesnih aktivnosti? 


Prije nego započenete s vježbanjem ili odradite uvodno inicijalno testiranje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti, odgovorite iskreno na ovih 7 pitanja:

  1. Je li Vam liječnik ikada rekao da imate ograničenja bilo kakvog tipa za tjelesno vježbanje?
  2. Osjećate li bol u prsima tijekom bilo kakve aktivnosti?
  3. Jeste li u proteklih nekoliko mjeseci osjetili naglo lupanje srca?
  4. Zavrti li Vam se ponekad u glavi i tada izgubite ravnotežu? 
  5. Gubite li kada svijest?
  6. Imate li problema s kostima, vezivnim tkivom ili mišićima koji bi mogli postati problematičniji  uslijed povećanja tjelesnih aktivnosti?
  7. Je li Vam doktor nedavno propisao lijekove za reguliranje krvnog tlaka ili za srce?

                         
Napomena: 
Ako ste odgovorili sa DA na jedno ili više navedenih pitanja, ako imate 40 ili više godina, ili ste bili duže vrijeme fizički neaktivni, posavjetujte se sa svojim liječnikom prije nego započenete s vježbanjem ili povećanjem svojih tjelesnih aktivnosti. 


DRUGI KORAK- Što, kako, koliko i kada?


Prije nego krenete s povećanjem tjelesnih aktivnosti ili vježbanjem, postavite realne vremenske i tjelesne ciljeve, a nakon toga vremensku razradu i metode kako postići te ciljeve. Pri tome je bitno odrediti aktivnosti, vježbe, te intenzitete i ekstenzitete rada, odmora i treninga. Ukoliko to ne znate sami, potražite kondicijskog trenera u svojoj blizini i posavjetujte se. Bitno je naglasiti da nije svaki program dobar za svakoga, jer niti ne startate iz istog niti imate iste ciljeve. Razni programi kod nekoga mogu dovesti do željenog napretka, dok kod drugih mogu dovesti do odustajanja ili ozljeđivanja. 


TREĆI KORAK - Tijekom vježbanja


Ukoliko tijekom vježbanja osjetite bol u prsima, privremeni gubitak fokusa ili svijesti, odmah prekinite s aktivnošću, te se konzultirajte s liječnikom. U početku, moguće je da ćete imati upale mišića ali to će s vremenom proći. Ukoliko osjetite nekomfornu bol zbog lošeg držanja, pokreta ili izvedbe, posavjetujte se s trenerom ili specijalistom. Odaberite aktivnost koja će Vam biti izazovna, dajte si vremena da se naviknete na određene metode i prepustite se. Pratite napredak putem testiranja sposobnosti i uživajte u plodovima svog rada. 

                                                   

                                OSTANITE AKTIVNI - ISPLATITI ĆE VAM SE!

Nema komentara:

Objavi komentar