srijeda, 11. svibnja 2016.

Evolucija osobnog pristupa vježbanju



Kroz dosadašnju višegodišnju praksu, primjetio sam da je bez obzira na dob i spol klijenata moguće približno odrediti u kojoj fazi se trenutno nalazi kada zatraži savjet ili pomoć za ostvarenje cilja. Kako bih lakše objasnio probleme i razmišljanja, koristiti ću boje koje će označavati određenu fazu. Što je osoba u kasnijoj fazi, to je spremnija na promjenu i može očekivati kvalitetniji napredak.

Ponekad, osoba nije ni svjesna koliko će još nedoumica i faza morati proći da bi ostvarila zacrtano. Također, moguće je da će neki preskočiti pojedinu fazu i brže krenuti prema cilju.

             Pokušajte odrediti u kojoj ste fazi i što je potrebno za prelazak u iduću fazu;




    
1. ŽUTA FAZA
Ovo je faza u kojoj je sve ok, tih par kilograma viška ne predstavlja nikakav problem. Ponekad osoba pomisli na povećanje ukupnih tjelesnih aktivnosti, ali generalno nema želje niti potrebe za promjenom u bilo kojem smjeru. Osoba nema zdravstvenih problema, posao koji obavlja ne stvara neki posebno veliki stres, kondicija toj osobi nije bitan faktor,  jer uglavnom sjedi i nije tjelesno aktivna.
   





    2.  CRVENA FAZA
Ovo je faza u kojoj se primjećuju prvi znaci za uzbunu, to mogu biti određeni manji zdravstveni problemi, nezadovoljstvo svojim vizualnim identitetom, nemogućnost ulaska u isti konfekcijski broj, nedostatak kondicije,  sve teže ispunjavanje svakodnevnih zadataka i ciljeva. 





          
          3. SIVA FAZA
Ovo je faza u kojoj se nalazi najveći broj ljudi, bilo trenutno ili dugoročno. U ovoj fazi najčešće se razmišljanje proteže od " ja to mogu"(odlučnost na akciju) do " nemam dobru opremu"(povratak na izgovore). Često se odgađa početak promjena, izgovori se nađu jako lako, često se dešava još to jedno zadnje jelo, početak promjena se odgađa iz dana u dan. Često se traže čarobna rješenja, tablete ili postupci. Duži period u ovoj zoni osobi narušava samopouzdanje,  potiče depresivno ponašanje, te stvara daljnje probleme jer takva osoba uslijed emotivne gladi višekratno poseže za jakom, kaloričnom hranom. Ovo je najgora zona, čak lošija i od druge zone jer osim gore navedenih  problema, stvara dodatni stres na mentalno stanje i zato je preporučljivo u ovoj zoni provesti što manje vremena. 





          

        4.  ZELENA FAZA
U ovoj fazi osoba je odlučna, educira se oko mogućih promjena u načinu prehrane, traži aktivnosti u kojima će utjecati na potrošnju nakupljene energije i povećanje kondicije, povezuje se sa istomišljenicima, stvara nove navike, traži rješenja za uočene probleme(putovanja, nemogućnost pravilnije prehrane, nedostatak vremena). Ovo je jedna razvojna zona, u kojoj osoba najviše evoluira, jer istražuje, prilagođava, daje sebi novi smisao. Ponekad je moguće da osoba u ovoj zoni pribjegne izgovorima i opravdanjima za postupke iz sive zone, ali to je više iznimka nego pravilo. 








      

  5. PLAVA FAZA
Ovo je faza u kojoj je osoba već duže vrijeme u konstantnom novom načinu funkcioniranja, prihvatila je svoje nedostatke i uočila prednosti, postupno napreduje i ostvaruje ciljeve koji su sukladni mogućnostima. Traži nove načine da bi ostala fokusirana, kada postigne jedan cilj, nastavlja dalje istraživati. Vrlo rijetko u ovoj fazi osoba odjednom prestane s novim načinom života. Ostvareni cilj daje novu energiju i poticaj za ostvarenje idućeg realnog cilja. 




Ovaj tekst posvećujem svim svojim dosadašnjim klijentima, koji su mi dozvolili da se upoznam s njihovim privatnim problemima i dali mi svoje povjerenje za vođenje u ovom zahtjevnom i izazovnom osobnom evolucijskom procesu.


























srijeda, 27. travnja 2016.

Bench press, za koga i kada?

Bench press ili na hrvatskom potisak s ravne klupe je jedna od najčešće izvođenih vježbi kod muške populacije. Unatoč tradicionalnom vjerovanju da je bitno samo "koliko dižeš u benchu", stvarna korisnost ove vježbe u poboljšanju sportskih performansi je upitna. Kako navodi Nick Tumminello, autor nove knjige "Building muscle and performance; A program for size, strength & speed" većina muških će izvoditi ovu vježbu sa ciljem da podignu što veću težinu u jednom ponavljanju kako bi zadivili prijatelje ili poznanike iz teretane.



Utjecaj bench press-a na poboljšanje sportske izvedbe

Stvarna korisnost ove vježbe za bolju izvedbu na terenu, u ringu ili dvorani je upitna, zato što rijetko kada moramo iz ležećeg položaja podignuti veliku težinu u zrak. I to jednom do dva puta. Za razliku od ležećeg položaja, kada stojimo(na jednoj nozi ili sunožno) pokret uključujeinter i intra mišićnu koordinaciju ramena, torza i ruku. Dok ležimo, uglavnom aktiviramo aktiviramo mišiće prsa, ramena i triceps. Tumminello tvrdi da je stojeći potisak vježba koja uključuje cijelo tijelo, dok je ležeći potisak više vježba za gornji dio tijela, upravo iz razloga što su ramena u ležećem položaju čvrsto oslonjena na klupu. 

Zašto i kada bench press?

Bench press ima svoje mjesto u razvojnom kondicijskom programu, ali samo u bazičnom dijelu(na primjer u hipertrofijskoj fazi), dok u specifičnom dijelu nema veliki utjecaj na poboljšanje sportske izvedbe. Tumminello također tvrdi da kvalitetan kondicijski program sadrži vježbe za razvoj i bazičnih i specifičnih sposobnosti, ali i da je bitna varijabilnost vježbi u smislu položaja tijela tijekom izvođenja potiska.  

Nick Tumminello je ove godine od strane "National Strength and Conditioning Association"  proglašen za " Personal Trainer of the Year" i svoju nagradu će primiti u srpnju u New Orleansu. 



ponedjeljak, 11. siječnja 2016.

Ako želiš izgubiti na težini, počni s matematikom!



Blagdani su prošli, u ponekom ormariću još ima energetskih bombi koje jedva čekaju da ih aktivirate.  
Ja preporučam da ih maknete. Bacite ih. Osim ako ste siromašni i ti slatkiši će Vam mogu omogućiti da preživite do slijedećih prihoda. Vi ostali? Ionako ćete ih baciti. Ali će prvo proći kroz vaše tijelo. I usput, ako ih ne potrošite, uskladištiti će se u obliku nakupljene energije. A Vi u biti tražite rješenje kako se riješiti viška kilograma? Ili ne?

Prvo pitanje koje si trebate postaviti: želim li riješiti problem? Ako da, onda nastavite čitati, a ako ne onda nastavite s onim što Vas veseli.

Ok, odlučili ste da želite izgubiti nekoliko kilograma. Možemo dalje.
Zadržite tu misao (želim riješiti problem viška kilograma) i kad Vam u nastavku čitanja ovog teksta neke stvari ne budu jasne od prve. Usporite, uzmite papir i olovku, trebati će Vam.

Ovdje Vas neću udaviti s osnovama i objašnjavati što su to ugljikohidrati, bjelančevine, masnoće iz raznih izvora. Prvo ćemo krenuti sa izračunima da vidimo kako uopće izračunati koliko energije nam treba unutar 24 sata. A nakon toga možemo odabrati strategiju kojom ćemo se riješiti viška kilograma, bilo to povećanjem tjelesnih aktivnosti, promjenom načina prehrane ili kombinacijom navedenog.

Osnovni pojmovi:

EBM= energija bazalnog metabolizma

Energija bazalnoga metabolizma (EBM) je potrošnja energije osobe koja se tjelesno i umno odmara, ležeći, u toplinski-neutralnom okolišu, i to najmanje 12 sati nakon posljednjega obroka. 


ER= energija potrebna za rad

EPH= energija potrebna za probavljanje hrane. Ovo nećemo izračunavati, već samo da znate da se dio unesene energije izgubi tijekom probavljanja hrane(masti 2%-3%, bjelančevine 15%-30%, ugljikohidrati 6%-8%). 

Osnovna ideja vodilja je: Ako je energetska vrijednost dnevnog unosa hrane veća od potrebne, govorimo o tzv. energetskomu višku, čija je posljedica pohranjivanje sastojaka bogatih energijom i koji potiče debljanje. 

Za vašu informaciju: energetska vrijednost masnoga tkiva je oko 7000 kcal/kg. To znači da ako želite izgubiti jedan kilogram masnog tkiva, trebate za toliko u nekom periodu biti u kalorijskom deficitu. Bilo kroz manji unos, povećanje tjelesne aktivnosti ili oboje. 

Na EBM utječu sastav tijela, životna dob, spol, način prehrane, genetske razlike, hormonalno stanje i medikamenti. 

Ok, riješili smo osnovne pojmove za izračun. Idemo dalje. 

Najčešća formula koja se može naći je: BMI (body mass index) tj ITM (indeks tjelesne mase)

ITM= tjelesna težina podijeljena sa visinom na kvadrat(u metrima)

Nakon što to izračunamo, dobivamo rezultat koji uspoređujemo s tablicom svjetske zdravstvene organizacije: 

neuhranjen < 18,5
po
željna tjelesna masa 18,5 - 24,99 

prekomjerna tjelesna masa 25 -29,99 
I. stupanj debljine 30 - 34,90
II. stupanj debljine 35 -39,99
III. stupanj debljine 40 


Primjer 1.
Ivan ima 33 godine, visok je 1,82 m, težak je 90 kilograma
ITM= 90 kg / (1,82x1,82)
ITM= 90 kg / 3,3124= 
ITM= 27,17  i usporedbom s vrijednostima u tablici utvrđujemo da po tim mjerilima Ivan spada u kategoriju osoba s prekomjernom tjelesnom masom. 
Međutim, ovaj izračun ima nedostatak. Što ako je Ivan sportaš koji redovito trenira i ima samo 17% masnog tkiva? Onda on ne spada u ovu kategoriju. Znači ovu jednadžbu možemo koristiti za tjelesno neaktivne osobe koje nemaju naglašenu muskulaturu. Čak i tada s rezervom. 

Vratimo se na izračune potrebne energije.
EBM(kcal/dan)= tjelesna težina u kg x 24h

Primjer 2. Ivan ima 33 godine, visok je 1,82 m, težak je 90 kilograma
EBM= 90 kg x 24h= 2160 kcal/dan

Nedostatak ovog izračuna je to što ne znamo koliko je Ivan aktivan tijekom 24 sata. Ta aktivnost može varirati od skroz neaktivnog(potrošnja za ostale dnevne aktivnosti (300 kcal) pa sve do vrlo aktivnog(3000 i više kcal).

Za precizniji izračun nam je potrebna slijedeća formula: 


UE (ukupna energija za EBM i aktivnosti(kcal/dan) = A + B x godine starosti + PA x ([D x težina (kg) + E x visina (m) ]
gdje je: A konstanta, B je koeficijent koji ovisi o starosnoj dobi, PA je koeficijent tjelesnoga napora koji zavisi o tome kojoj PAL kategoriji pripada neka osoba u odnosu na razinu dnevnoga tjelesnoga napora (PAL razine su: sjedilačka, slabo aktivna, aktivna ili veoma aktivna). D i E su koeficijenti koji zavise o godinama starosti.

Za različite starosne skupine i spolove su različite jednadžbe: 

Mala djeca (0-2 godine):
UE kcal/dan = 89 x G (kg) – 100.


Dječaci i mladići (3-18 godina):
UE = 88,5 -61,9 x dob (godine) + PA x [26,7 x G (kg) + 903 x H(m)].


Djevojčice i djevojke (3-18 godina):
UE =135,3 -30,8 x dob (godine) + PA x [10,0 x G (kg) + 934 x H(m)].


Odrasli muškarci (19 godina i stariji):
UE = 662 – 9,53 x dob (godine) + PA x [15,9 x G (kg) + 540 x H(m)].


Odrasle žene (19 godina i starije):

UE = 354 – 6,91 x dob (godine) + PA x [9,36 x G (kg) + 726 x H (m)]. 

Da bi mogli unijeti sve podatke, potrebno je odrediti kojoj skupini pripadamo(spol i dob) a nakon toga odrediti PA(koeficijent tjelesnog napora) u odnosu na PAL (razina dnevnog tjelesnog napora). 

Za to nam služi slijedeća tablica: 
Primjer 3. 

Ivan ima 24 godine, 94 kg i  pripada u PAL skupinu malo aktivnih odraslih muškaraca, i  Pa koeficijent mu je 1,11. Sada unosimo sve u jednadžbu: 


UE(ukupna energija) = 662 – 9,53 x 24 (godine) + 1,11(PA) x [15,9 x 94 (kg) + 540 x 1,80 (m)]= 3171 kcal za održavanje tjelesne težine na 94 kg. 

Sada kad imamo konačni izračun potrebne ukupne energije, možemo raditi korekcije u unosu i potrošnji.  Unos možemo korigirati pravilnim unosom namirnica nižeg glikemijskog unosa, glikemijskog opterećenja i manjih kalorisjkih vrijednosti, ali opet moramo imati balans u unosu makronutrijenata poput ugljikohidrata, masti i bjelančevina te mikronutrijenata kao što su vitamini i minerali.  Kao što sam rekao na početku, povećanom tjelesnom aktivnošću i doziranim unosom energije možemo kvalitetno utjecati na smanjenje tjelesne težine.


Napomena: Većina ovih izračuna se bazira na predviđanju i ne mogu sa 100% sigurnošću odrediti konačnu vrijednost, ali mogu dati trenutno najbliže mjerljive vrijednosti. Ovaj izračun ne vrijedi za trudnice.  U primjeru br 1. je objašnjen problem sastava tijela u određenim izračunima, a o tome više u idućem tekstu. 

Umjesto zaključka: 
U primjeru broj 3. bi trebalo dalje razmotriti kako točno odrediti kojoj "PA" i "PAL" skupini osoba pripada, jer se ove četiri kategorije odnose na 60 minuta aktivnosti svaki dan u tjednu. Da li onda odrasli muškarac koji trenira aktivno 3 puta tjedno, spada u skupinu  aktivnih ako je odradio 3x 60 minuta od preporučenih 7 x 60 minuta što je oko 43% preporučenog trajanja?

Tu nam može pomoći donekle mjerljiv izračun potrošnje energije prilikom određenih aktivnosti o ćemu ću više u slijedećim tekstovima...

Izvor: 
1)  Food and Nutrition Technical Report Series: Human energy requirements. Report of a Joint FAO/WHO/UNU Expert Consultation. Rome, 17–24 October 2001 
2) WHO expert consultation. Appropriate body-mass index for Asian populations and its implications for policy and intervention strategies. The Lancet, 2004; 157-163. 
3) http://www.hc-sc.gc.ca/fn- an/nutrition/reference/table/index-eng.php#def 
4) Temeljno znanje o prehrani Sveučilišni priručnik,2011. Višnja Katalinić