utorak, 14. travnja 2015.

Kondicijska priprema u sportu

Što je to kondicija ili forma?
Kondicija. Toliko željeno stanje koje želimo postići i održati tijekom natjecateljske sezone. Ponekad  je to željeno stanje čak potrebno i narušiti. U natjecateljskom sportu, cilj je utrenirati sportaše da postignu željeni nivo potrebnih motoričkih i funkcionalnih sposobnosti i da taj nivo održe na željenoj razini tijekom natejcateljske sezone.



Problemi stjecanja i održavanja željene razine kondicije:

Prvo, nemoguće je kondicijskim treningom u potpunosti ostvariti točne intenzitete, ekstenzitete i ostale zahtjeve koji se dešavaju tijekom utakmice ili natjecanja. 
Drugo, sportaši imaju malo vremena na raspolaganju za trening i oporavak. 





Kako napraviti plan i program treninga?

1.  Potrebno je analizirati sportsku aktivnost
- trajanje aktivnosti, (na primjer utrka na 100m traje između 9 i 12 sekundi) Ili može neka utakmica biti podijeljena na poluvremena, četvrtine...
- podjela po zadacima igrača; npr obrambeni i napadač u nogometu, promjena igrača s klupe tijekom izmjena faza napada i obrane, 
- koliko određeni igrač provede u igri?
- vrstu kretanja tog igrača tijekom natjecanja(hod, trčkaranje, sprint)
- trajanje odmora između određenih faza igre.
- vrste odmora tijekom pauza(sjedenje, hodanje, stajanje, trčakranje)
Na osnovi odgovora na ova pitanja, kondicijski trener treba identificirati potrebe određenog sportaša za uspješno bavljenje određenim sportom.


2. Odabir trenažnih aktivnosti i rekvizita.
U današnje vrijeme postoji jako puno rekvizita koje možemo koristiti. Neki od njih su za neke sportove potrebni a za neke nisu. Rekviziti mogu biti girje, užad, vlastito tijelo, slobodni utezi...
Aktivnosti mogu biti hodanja, trčanja različitim tempom, guranje, povlačenje, hrvanje, penanje.
Uloga trenera je da maksimalno iskoristi široku lepezu rekvizita i aktivnosti ali sa svrhom ostvarenja krajnjeg cilja, tj željene razine sposobnosti.

3. Izrada plana i programa treninga
Prvi objašnjeni korak"Analiza aktivnosti", nam daje točan uvid u parametre intenziteta i ekstenziteta određene sportske aktivnosti. 
Drugi korak"Odabir aktivnosti i rekvizita" nam omogućava pravilan odabir potrebnih "alata".
Zadnji korak je povezivanje svega navedenog. 

Prilikom kreiranja plana i programa treninga, trebamo na umu imati nekoliko principa:
* niti jedan kondicijski program ne može u potpunosti iskopirati trajanje, brzinu, izmjene rada i odmora koji se dešavaju tijekom igre, ali cilj je da što bliže repliciramo specifične kretnje i zahtjeve određenog sporta sa ciljem unaprijeđenja. 
* Previsoka i nepotreba opterećenja mogu dovesti do pogoršanja tehnike potrebne u tom sportu, usporavanja kretnji, čak i do ozljeda. Između ostaloga, bitno je pratiti fiziološke reakcije sportaša tijekom treninga i oporavka, kako bi se negativni efekti minimalizirali. 

Ovo je jedan mali uvod u kreiranje plana i programa treninga. Ali za početak, više nego dovoljno. 









Nema komentara:

Objavi komentar