Kako promijeniti način života i uživati u tome?
Mislim da je u zadnjih godinu dana najčešće izrečena i napisana riječ KRIZA! Međutim, zašto mijenjamo navike samo kad se osjetimo ugroženi? Nije li tada obično prekasno, to jest, to je kao da zapalimo vatru nasred dnevnog boravka i gledamo kako gori. I onda zovemo vatrogasce. Šteta koja je nastala ovisi o tome kada smo mi odlučili riješiti problem to jest požar! Zašto uopće zapaliti vatru u svom boravku? Ali mnogi od nas to čine. Prvo upalimo malu vatricu jer nam odgovara kako nas grije. Onda dodajemo još parketa i stvari kako bi se vatra održala. O zdravlju brinemo tek kada nas nešto boli, kada smo ugroženi. Sva sreća imamo još donekle starinski uređen sustav gdje su nam usluge dostupne bez obzira na prihode. Međutim, već se najavljuju promjene i u tom pogledu. Navodno će se ograničiti vrsta i količina besplatnih zdravstvenih pregleda. Što znači da će za većinu nas postati bitno ostati zdrav. Kako ne zapaliti vatru usred dnevnog boravka? Mislite li da je netko drugi kriv za vatru koja gori u Vašem stanu? Onda pustite da gori i gledajte kako propada ono što ste stvorili. Međutim, ukoliko ste svjesni da trebate i želite promjene, onda nastavite dalje čitati.
Što možemo a što ne možemo promijeniti?
Promijeniti možemo:
- prijevozno sredstvo
- način prehrane
- aktivnosti u slobodno vrijeme
- utjecaj na vlastito zdravlje
- pogled na život
....
Ne možemo promijeniti:
?
Ovo ću ostaviti Vama da komentirate, jer ako učinite promjene na mikro razini, tj na sebi, ne mislite li da će ta vaša akcija potaknuti neke od vaših prijatelja, poznanika? Navedimo primjer; odlučite promijeniti način prijevoza. Odlučite se za bicikl. Nagovorite kolegicu s posla da vam se pridruži. Onda vam se još netko priključi..Shvatili ste? Promjene na nižoj razini pokreću promjene na višoj razini. Vratimo se na vas. Donijeli ste jednu veliku odluku. Mislite li da neće utjecati na vas? Hoće. Nakon toga, kad svladate strah od promjena, uvidjeti ćete da nema granica za promjene i utjecaj na vaš život.
Polja promjene?
Postanemo li fizički aktivniji i počnemo li se hraniti zdravije, možemo izgubiti nekoliko kilograma i spriječiti nastanak ili ublažiti posljedice nekih kroničnih bolesti kao što su neke vrste raka, dijabetes tipa II i srčano-krvožilnih bolesti. Postoje svakodnevne životne promjene koje možete učiniti na Vašem putu ka zdravijem načinu života bez da se osjećate kao da su Vam oduzeli razloge za život.
Nekoliko savjeta kako unijeti promjene:
Zamijenite veće porcije za manje:
- ne pretrpavajte vaš tanjur
- jedite polagano, kako bi vaš želudac mogao stići poslati signal da je pun
- razmislite dvaput prije nego se vratite po još
- podijelite desert s nekim, umjesto da ga sami pojedete
Zamijenite "često" za "ponekad"
- zamijenite prženu hranu svježom hranom
- zamijenite zaslađena i gazirana pića vodom
- zamijenite dostave i fast food kuhanjem kod kuće
Zamijenite sjedenje kretanjem
- izađite iz autobusa ili tramvaja stanicu ranije i prošetajte
- parkirajte auto malo dalje od vašeg posla i prošetajte
- zamijenite auto i javni prijevoz biciklom ili idite pješice ako je blizu.
Zamijenite gledanje za sudjelovanje
- nemojte biti samo pasivni igrač, izađite i pronađite aktivnost za sebe
- pronađite društvo za šetnju radije nego da sjedite u kafiću. Iznenadili bi se koliko ljudi danas želi šetati, ali misle da bi svi drugi u kafić.
- izađite van sa svojom obitelji. Sjetite se kako ste vi kao djeca uživali u igri na svježem zraku.
Podijelite sa drugima što ste promijenili :-)
Nema komentara:
Objavi komentar