Recimo da netko pred Vas stavio paket hrane na vagu. Vi vidite da je to teško 4 kg. Ali ne znate je li to unutra slatko, slano, kiselo ili ljuto. Tako je i s Vašim tijelom.
Drugi problem kod ovog načina praćenja napretka je nepoznanica o sastavu tijela, tj odnosu mišićne, koštane i mase vode u tijelu. Vi možete biti mršavije građe a imati veći postotak masnog tkiva ili veću razinu kolesterola od krupnije osobe! O tipovima i morfologiji možete više pronaći u prijašnjim blogovima.
Zašto mjeriti inicijalno stanje i napredak?
Prije nego započnete s vježbanjem, trebate testirati Vaše trenutne sposobnosti. Kod sportaša-natjecatelja baterija testova ovisi o zahtjevima određenog sporta. Kod sportaša rekreativaca i nenatjecatelja možete primijeniti "Eurofit" bateriju testova koja se sastoji od testiranja ravnoteže, fleksibilnosti, eksplozivne snage, statičke snage, brzine trčanja i aerobne izdržljivosti. Problem kod nekih od ovih testova je da nisu primjenjivi kod svih sportaša rekreativaca, a neki nisu ni potrebni.
Kako mjeriti inicijalno stanje i napredak?
a) Tjelesne sposobnosti(motoričke i funkcionalne)
Smatram da sportaši nenatjecatelji ne trebaju parametre poput eksplozivne snage, ravnoteže, statičke snage i maksimalne brzine kretanja jer im većina njih neće biti potrebna na najvišoj razini, osim ako nije baš očit deficit određenih sposobnosti pa ih treba razvijati. A ovisi i koje je starosti određena osoba.
Ono što je bitno testirati su aerobni kapacitet i to submaksimalnim testovima jer bi kod nekih maksimalni testovi prouzročili probleme sa želucem i vrtoglavicu. Osim aerobnog kapaciteta, potrebno je provoditi testove repetitivne snage(trbušnjaci, sklekovi, i čučnjevi). Ti dobiveni rezultati služe za usporedbu s modalnim vrijednostima rekreativaca Vaših godina i za postavljanje razine opterećenja prilikom vježbanja koje će dovesti do željenog cilja.
b) Antropometrijska obilježja
Loš način mjerenja obilježja tijela je izračunavanje BMI-a jer taj podatak ne govori o sastavu tijela. Primjer za to može biti body builder koji ima povećanu tjelesnu težinu ali bi po ovom izračunu spadao u pretile osobe!? Postoje detaljnije formule za izračun, ali su komplicirane i pouzdanost im nije baš na visokoj razini.
Dobar način su mjerenja potkožnih nabora kaliperom u 5 točaka(kožni nabor na tricepsu, bicepsu, subscapular, suprailiac i na stražnjoj strani potkoljenice). Ovu vrstu mjerenja većina klijenata izbjegava jer se trenutno srami svojeg izgleda ili ne želi te podatke podijeliti s nekim(u ovom slučaju s mjeriteljem). Preporučam da se ova vrsta mjerenja odradi jer Vam može poslužiti da pratite koliko gubite potkožnog masnog tkiva od ukupne tjelesne mase.
c) Zdravstveni status
Prije početka promjene iz sedentarnog u aktivni način života, preporučam provjeru krvne slike te krvnog tlaka. Također preporučam redovite kontrole navedenog i tijekom procesa promjena u tijelu.
Koliko često?
Predlažem da promjene u težini na vagi ne pratite češće od jednom u sedam dana, kako se ne bi opterećivali malim promjenama na gore ili dolje, te kako ne bi stvorili dodatni psihički stres koji će dovesti do emotivne gladi i željom za kaloričnom hranom. Promjene u tjelesnim sposobnostima mjerite jednom mjesečno, kao i promjene u sastavu tijela. Razinu zdravstvenog statusa kontrolirajte jednom u tri mjeseca(krvna slika) a jednom do dva puta tjedno kontrolirajte tlak prevencije radi.
Pozitivne promjene možete primjetiti na odjeći, ali te promjene ne govore ništa o sastavu našeg tijela ni o razini funkcioniranja organizma. Primjer toga su razne dijete kojima brzo izgubite kilograme, ali tijekom toga ne ojačate organizam već ga oslabite. I onda kad režim prehrane stane, osjećate se ko gladna zvijer i pojeli bi enormne količine kalorične hrane koje će najčešće dovesti do isto tako brzog povratka kilograma na istu početnu razinu ako ne i preko.
Zapamtite:
* Izgubiti jedan kilogram tjedno je maksimalna granica a da ne narušavate zdravstveni status i funkcioniranje organizma. Većina kardiologa je potvrdila da sve naglije promjene uzrokuju promjene na srcu.
* Kada izgubite 10% tjelesne težine, 7-14 dana zadržite postojeću težinu, kako bi se srčano-krvožilni sustav naviknuo na novo nastalo stanje.
* Pratite male promjene promjene poput stezanja remena, lakšeg oblačenja, lakšeg kretanja, bržeg oporavka nakon pojedine vježbe ili treninga, te osobnog osjećaja napretka. I uživajte u tim rezultatima.
Nema komentara:
Objavi komentar